lutego 16, 2022

Nr rachunku bankowego - udostępnienie go osobie trzeciej

Czy też miewasz czasem zwątpienie co do przekazywania numeru konta osobistego?
Gdy rozmawiam na tematy bankowe, słyszę co jakiś czas o wątpliwościach i zwątpieniu z przekazywaniem osobom trzecim takich danych jak numer rachunku osobistego.

Udostępnienie numeru rachunku bankowego osobie trzeciej

Numer konta bankowego jest podstawową informacją do przekazania środków na Twoje konto bankowe. Samo przekazanie numeru komukolwiek jest bezpieczne i nie wiąże się ze złymi konsekwencjami. Jest to czysta informacja, która nawet nie daje pewności, czy jest to Twój rachunek bankowy.

Możesz udostępnić swój numer nawet w internecie. Może ktoś zechce wpłacić na niego pieniądze :). Zdarzają się przypadki, że istnieje konieczność podania numeru rachunku online. Firmy podają go do wpłaty za oferowane usługi, a osoby prywatne do przeprowadzenia transakcji (sprzedaż przedmiotu, zwrot środków… itp.).

W jakich przypadkach najlepiej nie podawać żadnych danych:

  • Strony z nagrodami - widzisz stronę, która pokazuje wygraną w postaci smartfona, ipoda, iphona, gadżet, a może gotówkę? Są to strony, które mają na celu przechwycenie Twoich danych lub zachęcenie do skorzystania z usługi, z której raczej nie będziesz chciał skorzystać i jeszcze za to zapłacisz. Uważaj na tego typu strony i nie daj się zmanipulować wygraną. Takie praktyki występują również w formie reklam, wiadomości na portalach społecznościowych i mailowej.
  • Dzwoniący do Ciebie konsultanci banków - coraz bardziej trzeba być uważnym podczas rozmowy z ‘pracownikiem banku’, który może wcale nim nie być. Zadawaj pytania i bądź czujny podczas rozmowy. Szczególnie zwracaj uwagę, o jakie dane pyta pracownik. Forma weryfikacji Twojej osoby jest standardem, ale tu też należy zwracać uwagę, jakie padają pytania o podanie danych w celu weryfikacji tożsamości. Jeśli masz wątpliwości co do osoby, możesz zapytać zarówno o cel kontaktu, jak i poinformować, że rozłączysz się i zadzwonisz w tej sprawie na Infolinię banku.
  • Strony z formularzami - istnieją strony, które zbierają dane w postaci formularzy. Uważaj na strony, które proszą Cię o szczegółowe dane. W pierwszej kolejności sprawdzaj, czy strona posiada certyfikat, jest szyfrowana (patrz na kłódkę przy linku strony po lewej). Jeśli strona jest niezabezpieczona, to dane mogą pójść w świat. Następnie sprawdź, o jakie dane prosi Cię strona. Masz zalogować się loginem i hasłem do bankowości? Może podasz wszystkie dane z karty? Strona musi być wiarygodna.

Przekazywanie numeru konta osobistego do pracodawcy.

Rzadko kiedy dochodzi już do sytuacji, kiedy ktoś chce otrzymywać wynagrodzenie od pracodawcy w formie gotówki (do ręki). Jest oczywiście taka możliwość, wystarczy złożyć wniosek do pracodawcy. Tendencja odwróciła się i teraz standardem jest przekazywanie wynagrodzenia na konto bankowe. Tutaj jest wszystko w porządku i nie ma się czego obawiać.

Występują tutaj czasem sytuacje bardziej skomplikowane. Chodzi o przekazywanie do pracodawcy numeru konta, który nie jest Twoim kontem bankowym. Niektórzy z jakiegoś powodu nie chcą lub nie mogą przekazać własnego numeru rachunku do pracodawcy. Pracodawca nie ma jak sprawdzić, czy jest to Twój numer konta, a więc Ty bierzesz odpowiedzialność za podane dane. W przypadku świadomego podana numeru konta kogoś innego do wynagrodzenia - z informacji, jakie można uzyskać na ten temat, należy dołączyć pracodawcy oświadczenie o pozwoleniu na przekazywanie wynagrodzenia osobie trzeciej. Drugą stroną jest bank, w którym też trzeba mieć pełnomocnictwo, bo bank może zwrócić uwagę o konieczności oświadczenia i pełnomocnictwa do rachunku, na który wpływa wynagrodzenie osoby niebędącej właścicielem rachunku.

Co można wyczytać z numeru konta bankowego?

Wiesz już, że podając sam numer rachunku bankowego, nie ma możliwości sprawdzenia, do kogo należy rachunek – jest to tajemnica bankowa i żaden pracownik nie może podać Ci i potwierdzić takiej informacji. Co zatem można dowiedzieć się po samym numerze? Każde polskie konto składa się z 26 cyfr numeru rachunku bankowego (NRB). Dwie pierwsze cyfry to suma kontrolna, a cztery kolejne to informacja, w którym banku jest założone konto. Tak, jeśli ktoś podaje Ci numer konta, to możesz sprawdzić, w którym banku jest założone konto. I to tyle, jeśli chodzi o najważniejszą informację o wyczytywaniu informacji z numeru.

Pamiętaj, że:

Bank ani pracownik banku nigdy nie poprosi o:

  • zainstalowanie dodatkowego oprogramowania czy aplikacji;
  • zdalny dostęp do komputera;
  • podanie danych do logowania do bankowości elektronicznej, kodów autoryzacyjnych czy pełnego numeru karty i kodu CVV/CVC;
  • podanie kodów BLIK.

Podsumowanie – przede wszystkim uważność:

Ważne jest, aby mieć świadomość, jakie dane można podać, na jakiej stronie. Sam, dokonując pierwszy raz zakupu na witrynie, której nie znam – weryfikuje ją i sprawdzam opinię innych klientów. To samo z podaniem danych, warto sprawdzić, czy strona jest wiarygodna. Sam numer rachunku bankowego można podawać. Dla przykładu podaje swój numer konta: 49 1090 2835 0000 0001 4952 7661.

Brak komentarzy: